راهنمای نویسندگان

ثبت نام و ارسال مقاله

تمامی افراد برای ارسال مقاله ابتدا باید در سامانه ثبت‌نام کنند. ثبت‌نام در سامانه برای تمامی افراد رایگان است و نیازی به تأیید مدیر سامانه ندارد. پس از تکمیل فرم ثبت‌نام، رمز عبور به ایمیل شما ارسال می‌شود. بنابراین، از نشانی ایمیل صحیح که به آن دسترسی دارید استفاده کنید. پس از دریافت رمز عبور، وارد سامانه شده، اطلاعات مقاله خود را وارد کرده و در نهایت فایل اصلی مقاله را ارسال کنید. به هنگام ارسال مقاله به توضیحات اصلی که در صفحه مربوط به راهنمای نویسندگان و صفحه شرایط و ضوابط است توجه کنید. مقاله را بر اساس فرمت و دستورالعمل فصلنامه تهیه و تدوین کرده و در سامانه ثبت کنید. از یک نشانی برای ثبت‌نام و ارسال مقاله استفاده کنید. توصیه می‌شود فقط یک‌بار در سامانه ثبت‌نام نمایید.

جزئیات و مراحل ثبت‌نام و ارسال مقاله به شرح زیر است:

1-    عضویت در سامانه با تکمیل فرم ثبت‌نام

2-    دریافت رمز عبور از طریق ایمیل

3-    ورود به سامانه با نام کاربری و رمز عبور

4-    تکمیل فرم اطلاعات مقاله شامل عنوان، چکیده، کلید واژگان و...)

5-    بارگذاری فایل اصلی متن مقاله 

6-    ارسال مقاله (در صورتی که تمامی شرایط و ضوابط را رعایت کرده باشید، امکان ارسال مقاله وجود دارد. در غیر این صورت، دگمه ارسال مقاله فعال نخواهد شد.)

 

راهنمای نگارش و ارسال  مقاله

خوانندگان محترم! در صورت تمایل به چاپ مقالات خود در این نشریه لازم است به نکات ذیل توجه شود تا در روند چاپ مقاله‌ تسریع گردد.

1)   یک نفر ازمیان نویسندگان هر مقاله به عنوان نویسنده طرف مکاتبه (Corresponding Author) مشخص گردد تا مکاتبات مجله صرفاً از طریق ایشان انجام گردد و به اطلاع سایرین نیز برسد.

2)   محتوای مقاله با اهداف نشریه متناسب باشد (تشخیص این مورد با هیات تحریریه است).

3)   هیات تحریریه مجله در قبول یا رد و همچنین حذف یا اصلاح مقاله‌های رسیده آزاد است.

4)   با توجه به سیاست‌های هیات تحریریه، مجله از بررسی و انتشار مقالات ترجمه شده معذور است.

5)   درج مقالات در نشریه به معنی تایید محتوای آن توسط هیات تحریریه نشریه نبوده، لذا مسئولیت صحت مطالب هر مقاله بر عهده نویسنده یا نویسندگان آن می‌باشد.

6)    مقالات مربوط به رساله دکتری، صرفاً به صورت مقاله مشترک با استاد راهنما چاپ خواهد گردید. بنابراین لازم است این عزیزان، در ذیل عنوان نویسندگان مقاله، ابتدا نام خود و سپس نام استاد راهنما نام را ذکر نمایند و در خواست کتبی خود جهت چاپ مقاله در نشریه را به تأیید استاد راهنما نیز برسانند.

7)   اصل مقاله باید بر روی یک طرف کاغذ 5/21 سانتیمتر (A4)، با حاشیه 5/2 سانتیمتر از چهار طرف، و فاصله بین سطرها 1سانتیمتر از یکدیگر تایپ و تمام صفحات مقاله به صورت متوالی شماره‌گذاری گردیده و در سه نسخه (نسخه کامل) تهیه و ارسال گردد.

8)  حجم مقاله از حداکثر 25 صفحه تجاوز نکند.

9)  انشاء و املای مقاله صحیح، روان و سلیس باشد و نکات دستوری در نگارش آن رعایت شود.

10)    در  این نشریه برای ایجاد وحدت رویه در روش ارجاع، شیوه ارجاع درون متنی کیت ترابیان (parenthesis reference) را بکار گرفته گرفته شده است. برای آشنایی کامل با این شیوه به کتاب راهنمای نگارش برای نویسندگان: مقالات و پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری تالیف کیت.ل. ترابیان، ترجمه غلامحسین تسبیحی (انتشارات دانشگاه تبریز) ‎رجوع نمایید. برای آشنایی کلی نویسندگان محترم کلیاتی از این روش ارائه می‌شود.

 

 دستورالعمل نگارش مقاله

-        ساختار مقاله

هر مقاله از چند بخش اساسی تشکیل یافته است که از نظر این نشریه  رعایت آن برای نویسندگان الزامی است تا بعنوان یک مقاله علمی به چاپ برسد.

1)   عنوان مقاله{عنوان مقاله باید گویای محتوای آن باشد و از انتخاب عنوانهای تیتر وار و یا طولانی اجتناب شود}

2)   نویسندگان مقاله {نویسنده یا نویسندگان مقاله باید اسم کامل خود و نیز آخرین مدرک تحصلیل خود را بنویسند}

3)   چکیده {پدیدآورندگان مقاله باید چند عنصر تشکیل دهنده مقاله خود را بطور مجزا و کاملاً خلاصه نوشته و به نشریه ارسال نمایند که عبارتند از: 1) هدف پژوهش 2)روش پژوهش 3) جامعه آماری 4) روش انجام پژوهش   5) یافته و نتیجه پژوهش} مجموع موارد نباید از 200 کلمه تجاوز کند

4) واژگان کلیدی

5)  طبقه بندی JEL

6) مقدمه

7) بیان مسئله

8) ادبیات پژوهش

9) پیشینه پژوهش

10)  روش پژوهش

11)  یافته‌های پژوهش

12)  نتیجه گیری و پیشنهادات

13)    منابع و ماخذ {منابع مقاله باید به شکلی در نحوه استناد توضیح داده شده نوشته شود  و ابتدا منابع فارسی به صورت الفبائی و سپس منابع لاتین ذکر شود}

14)  یاداداشها {شامل معادل لاتین اصطلاحات و نام اشخاص و توضیحاتی خارج از متن}

15)  لازم است نویسنده پس از تهیه چکیده با شرایطی که در بند 3 توضیح داده شده است، ترجمه انگلیسی صفحه اول مقاله (شامل بندهای 1، 2، 3 و 4) را تهیه و همراه مقاله ارسال نماید .

 

-        موارد تایپی

مقالات ارسالی به این نشریه باید بصورت تایپ شده و با رعایت نکات زیر باشد.

1)      برای تایپ مقالات از نرم افزار Microsoft Word 2003یا بالاتر و فونت Blotus با اندازه 12 استفاده گردد.

2)      حاشیه صفحه از چهار طرف باید 5/2 سانتیمتر و فاصله بین سطرها 1سانتیمتر از یکدیگر باشد.

3)      مقالات بصورت یک ستونی و بدون حاشیه و تذهیب باشد.

4)      برای چاپ با کیفیت نمودار، شکل و تصاویر بکار رفته در مقاله  در صورت امکان فرمت عکس یا pdf آنرا همراه مقاله ارسال نمائید.

5)      تمامی یادداشتها به صورت End Note نوشته می‌شود.

6)      جدول و نمودار و شکلهای داخل متن باید دارای شماره و عنوان باشد.

      {مثال: جدول (1): روند رشد اقتصادی}

7)      کلیه کلمات و واژگانی که به ظاهر جدا هستند ولی یک واژه محسوب می‌شوند برای جدا کردان اجزا واژه حتماً از فاصله کوتاه (Shift + Space) استفاده شود؛

8)       سرتیر پراگرافها باید Bold نوشته شود و از قرار دادن هرگونه علامت مانند  :  .  و ... خوداری شود. {مثال:  غلط: سودآوری :      صحیح:سودآوری}

9)       برای نوشتن اعداد 10-1 داخل متن مقاله نباید از شکل عددی آن استفاده شود بلکه باید از شکل حروفی آن استفاده شود. مگر آنکه عدد مورد ‌نظر در داخل یک فرمول یا محاسبه بوده یا بجز مفهوم کمیتی، بیان کننده مفهوم خاصی باشد.

10)   برای شماره گذاری و بولت گذاری حتماً از روش شماره زدن خود نرم‌افزار استفاده شود.

11)   تمامی موارد که داخل علامات حمایتی مانند پرنتز () کورشه [] آکولاد {} گیومه «» قرار می‌گیرند از قسمت ماقبل و مابعد خود یک فاصله می‌گیرند ولی متن داخل آن بدون فاصله از علامت شروع شده و بدون فاصله، علامت بسته می‌آید.

12)   تمامی علامتهای «.»، «،»، «؛»، «:» و ... به قسمت ماقبل خود بدون فاصله می‌چسبند ولی از قسمت مابعد خود یک فاصله می‌گیرند.

13)  عداد داخل جدول‌ها باید فارسی تایپ شود و از بکار بردن نقطه « . » به جای علامت ممیز « / » فارسی خودداری شود.

 

 

شیوه استناد به کتابها

 کتاب یک جلدی

 مثال: مدیریت مالی تالیف دکتر رضا تهرانی انتشارات نگاه دانش که در سال 1384 در تهران به چاپ رسیده است

 شکل نوشتن ارجاع در داخل متن: (تهرانی 1384، 51){در نوشتن نام پدیدآورندگان فقط نام خانوادگی نویسنده بدون القاب  مانند دکتر، مهندس، آقا و ... می‌نویسیم بعد آن بدون هیچ علامتی با یک فاصله تاریخ نشر کتاب و بعد از با یک ویلگول صفحه مورد استناد را می‌نویسیم. از علامت ص یا P برای صفحه استفاده نمی‌کنیم}

 شکل نوشتن آن در فهرست منابع: تهرانی، رضا. (1384). مدیریت مالی: شرح درس، مفاهیم و نکات کلیدی.تهران: نگاه دانش. {عنوان کتاب، مقاله و یا عنوان پایان نامه را Underline می کنیم}

 

  کتاب چند جلدی

 مثال: الن سن ارنشتاین / مبانی، اصول و مسائل برنامه‌ی درسی. ترجمه‌ی قدسی احقر. تهران: دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، 1384.

 

شکل ارجاع در داخل متن: (ارنشتاین 1384، 2:51){ برای کتاب چند جلدی در ارجاع درون متنی آن شماره جلد کتاب را بصورت عددی نوشته و بعد از یک کولن، شماره صفحه را می‌نویسیم. در این مثال یعنی جلد 2 صفحه51}

 

شکل ارجاع در فهرست منابع: ارنشتاین، الن سن. و فرانسیس پی هانکینز. 1384. مبانی، اصول و مسائل برنامه‌ی درسی. ترجمه‌ی قدسی احقر. تهران: دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات.

 

کتاب با دو یا سه نویسنده

 مثال: الن سن ارنشتاین و فرانسیس پی هانکینز/ مبانی، اصول و مسائل برنامه‌ی درسی. ترجمه‌ی قدسی احقر. تهران: دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، 1384.

 

شکل ارجاع در داخل متن: (ارنشتاین و هانکینز 1384، 2:51){اگر کتاب دو نویسنده داشته باشد نام خانوادگی نویسنده‌‌ها را می‌نویسیم و اگر سه نویسنده باشد نویسنده اول و دوم را با ویلگول و نویسنده سوم را با حرف و جدا می‌کنیم}

 شکل ارجاع در فهرست منابع: ارنشتاین، الن سن. و فرانسیس پی هانکینز. 1384. مبانی، اصول و مسائل برنامه‌ی درسی. ترجمه‌ی قدسی احقر. تهران: دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات.

 {نام نویسندگان دو و سوم را لازم نیست بصورت مغلوب بنویسیم}

 

 

کتاب با بیش از سه نویسنده

 

در اینگونه موارد اسم نویسنده اول را نوشته و بعد از آن از واژه و دیگران استفاده می‌نماییم.

 مثال: الن سن ارنشتاین [ودیگران]/ مبانی، اصول و مسائل برنامه‌ی درسی. ترجمه‌ی قدسی احقر. تهران: دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، 1384.

 شکل ارجاع در داخل متن: (ارنشتاین و دیگران 1384، 2:51) 

 شکل ارجاع در فهرست منابع: ارنشتاین، الن سن. و [دیگران]. 1384. مبانی، اصول و مسائل برنامه‌ی درسی. ترجمه‌ی قدسی احقر. تهران: دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات.

 کتاب بدون نویسنده

 مثال: مبانی، اصول و مسائل برنامه‌ی درسی. تهران: دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، 1384.

 شکل ارجاع در داخل متن: (مبانی اصول و برنامه ریزی درسی 1384، 2:51) 

 شکل ارجاع در فهرست منابع: -------. (1384). مبانی، اصول و مسائل برنامه‌ی درسی. تهران: دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات. {در مواردی که نام پدیدآور مشخص نیست از چند خط تیره به جای اسم نویسنده استفاده می‌شود}

 استناد به مقالات نشریات (مجلات، ژونالها و روزنامه‌ها)

 مثال1:نظرسنجی از دانشجویان رشته کتابداری و اطلاع رسانی پیرامون جایگاه زبان انگلیسی در این رشته/فاطمه ذاکری فرد، فصلنامه کتابداری و اطلاع‌‌رسانی، دوره 5، شماره 4. 1381

 شکل ارجاع در داخل متن: (ذاکری فرد 5،1381 )

 شکل ارجاع در فهرست منابع: ذاکری فرد، فاطمه. 1381. نظر سنجی از دانشجویان رشته کتابداری و اطلاع رسانی پیرامون جایگاه زبان انگلیسی در این رشته. کتابداری و اطلاع‌‌رسانی. دوره 5، شماره 4.

 

مثال2: تحلیل محتوی و تحقیقات مناسب برای تحلیل محتوی/ باب بلی ترجمه حمید عبدالهیان، مجله نمایه پژوهش، شماره 16

 شکل ارجاع در داخل متن: (بِلی، 5) {اگر تاریخ نشر مقاله معلوم نباشد از نوشتن تاریخ انتشار صرف نظر می‌کنیم}

 شکل ارجاع در فهرست منابع: بِلی، باب. تحلیل محتوی و تحقیقات مناسب برای تحلیل محتوی. ترجمه‌ی حمید عبدالهیان. نمایه پژوهش. شماره 16.

 

توجه داشته باشید در مواردی که بطور متناوب به یک منبع استناد شده است، استفاده از اصطلاح «همان» یا Ibid غلط است به تعداد دفعات تکرار حالت داخل پرانتز آن نیز نوشته می‌شود.

 

 استناد به پایان نامه‌ها

 مثال: مدیریت زیست محیطی گردشگری در منطقه آزاد کیش/ زهرا ویسه.- علی‌اکبر پیرعزیزی، به مشاوره حسنعلی لقایی و قاسمعلی عمرانی.- کارشناسی ارشد (دانشگاه آزاد اسلامی. واحد علوم و تحقیقات، دانشکده محیط زیست، گروه مدیریت محیط زیست، رشته مدیریت محیط زیست) ؛ ۱۳۷۸.

 شکل ارجاع در داخل متن: (ویسه 1387،5)

 شکل ارجاع در فهرست منابع: ویسه، زهرا. (1387). مدیریت زیست محیطی گردشگری در منطقه آزاد کیش. پایان‌نامه کارشناسی ارشد مدیریت محیط زیست. دانشکده محیط زیست. دانشگاه آزاد اسلامی. واحد علوم و تحقیقات.

  برای ارجاع به منابع الکترنیکی از نظر درج اطلاعات کتابشناختی بمانند منابع چاپی است ولی در انتهای هر کدام، تاریخ مشاهد در شبکه و نیزURL اینترنتی آن داخل پرانتز ذکر شود.

فرم تعارض

فرم تعهدنامه